Aby spełniał on swoją rolę łączenia i równomiernego przenoszenia obciążeń, należy wziąć pod uwagę jego rozmiar (średnica linki + grubość tkaniny), materiał, z którego jest on wykonany, a także sposób, w jaki taśma została przymocowana do tkaniny i jak keder zostanie połączony z ramą nośną.

Keder najlepiej jest opisać poprzez funkcję, jaką spełnia w budownictwie halowym, zwłaszcza namiotów i innych struktur tymczasowych. Wraz z profilem stanowi on efektywny system łączenia i montażu ścian hal namiotowych – keder jest umieszczany w profilu i przeciągany przez całą jego długość. Wielkość główki nie może być ściśle dopasowana do profilu – wypełnia go w 80 %, co umożliwia zarówno instalację taśmy, jak i jej usunięcie bez niszczenia tkaniny. Dodatkowo szczelina, przez którą wystają pióra kedru, powinna być na tyle wąska, aby utrzymać główkę kedru w profilu.

Rozwiązanie to ma wiele zalet – użycie kedru eliminuje tarcia między membraną a ramą hali namiotowej, które pojawiają się, gdy tkaninę rozłoży się bezpośrednio na ramie czy rusztowaniu hali. Keder jest także bardzo wytrzymały, przez co jest chętnie wykorzystywany w budowie konstrukcji stałych i składanych (tymczasowych).

Poprzednia część:
cz. I: Prosty montaż hal namiotowych

Kolejne części wpisu znajdziecie tutaj:
cz. III: Jak powstaje KEDER do montażu hal namiotowych?
cz. IV: Taśma namiotowa KEDER = efektywność